Evgeny Makarov, pohled z druhé strany barikády

Vydáno: 14.03.2022

Před pár dny jsem přinesli rozhovor s Michailem Tevkunem, předsedou Ukrajinské asociace skateboardingu. Rozhovor měl, na skejtovej web, bohužel krapet jinou rovinu, ale dění posledních dní si to tak žádá. Aby byla zachována nestrannost a možnost vyjádřit se měly oba tábory, vydali jsme se lovit do ruských vod. Někde jsme nedostali odpověď žádnou, jindy jsme byli slušně odmítnuti s důvodem, že teď není vhodná doba pro sdělování vlastních názorů. Kdo byl ochotný se podělit o svoje pocity, je Evgeny Makarov, majitel Mental skateshopu ve druhé největším ruském městě, Petrohradu. 

 

Jak vnímáš dění, které se před pár dny rozpoutalo? 

Na 23. února připadá v Rusku svátek "Den obránců vlasti", který se slaví v mnoha ruskojazyčných zemích. Tenhle den je státním svátkem a tudíž i dnem volna a dívky děkují a přejí mužům, jakožto obráncům země, vlastně něco na způsob MDŽ, které se slaví 8. března. Někteří lidé docela pijí a v celku jde o den, který si nepřeješ nebo ani nechceš slavit. Ti, co byli v armádě, ti tenhle den slaví mnohem víc než zbytek obyvatel. Když jsme se ráno, 24. února probudili, vypadalo to, že něktěří lidé provedli během svýho chlastání něco strašnýho. Jenže druhý den byla situace opět horší a den za dnem to je eskalovalo. Pro všechny lidi, se kterými jsem v kontaktu, je tahle invaze noční můrou, o který si přejeme, aby raději nebyla pravdou. Nechceme, aby umírali lidi kvůli přání jednoho člověka. Politici se musí mezi sebou umět bavit a hledat řešení a ne vypouštět bomby, vysílat rakety a armádu.

 

Evgeny Makarov a Vesnya před shopem Mental v Petrohradě

 

Je nějak rozdělený ruský lid v téhle otázce? Jestli jsou všichni proti invazi nebo se najdou i tací, kteří tyhle kroky schvalují?

Tady je potřeba, abych vysvětlil pár věcí ohledně Rusů. Dost jsme toho v minulosti vytrpěli, od Komunismu, Světových válek, Stalina, Gorbacheva a pádu Sovětskýho svazu. Ruský lid nikdy nežil na dobré životní úrovni. Když jsem byl malý, pamatuju si, jak jsme ve škole dostávali humanitární pomoc od USA v podobě sušeného mléka. Nebo třeba, že lidé ve svým zaměstnání dostávali v práci (místo výplaty) odměnu ve formě toho, co se v jejich zaměstnání vyrábělo. Pohoda, pokud pracujete třeba v masokombinátu nebo lihovaru, protože tyhle věci můžete snadno směnit za věci, které potřebujete. Ale pokud pracujete v tiskárně a po měsíci práce dostanete sto knížek, je to už úplně jiná situace, protože pro to musíte najít kupce, abyste si mohli koupit alespoň základní potraviny a věci potřebné pro život. Taky si pamatuju lístky na jídlo, což znamenalo nulovou možnost koupit si cokoli navíc a to i v případě, že máš peníze. Pro příklad, v obchodě jsi odevzdal lístek na kilo cukru, vytáhnul jsi peníze na cukr a až potom ti směl prodejce cukr vydat, nic navíc, než na co jsi měl lístek. Ty byly měsíčně vydávány lidem a rodinám, aby mohly vůbec přežít. Žádné oblečení, žádné boty, jen to, co bylo v zemi vyprodukováno. Tohle byly opravdu těžké časy, nebylo skoro co jíst. Tohle byly devadesátky v Rusku, ta ne úplně nejsvětlejší část naší historie, která není až zase tak daleko ode dneška.

To byl výsledek Studené války a izolace Sovětského svazu od zbytku světa. Když se potom znovu otevřely hranice, tak největším překvapením bylo to, že sovětský průmysl nedokázal konkurovat trhům v Evropě nebo v Americe, kromě toho armádního. No a propaganda tvrdila, že USA a Evropa jsou vinni z toho, jak se v Sovětském svazu žije. 

Když bysme srovnali, jak se v Rusku žije teď (myšleno před 24. únorem) a jak se žilo v 90. letech, samozřejmě je současný stav lepší. A hrozně moc lidí to vidí, protože mají dostatek jídla, oblečení, auta, teplé domovy apod. A přesně tihle lidé podporují vládu na 100 %, protože si pamatují jak bylo a vědí, že život s touhle vládou je sice stále tvrdý, ale mnohem příjemnější než v 90. letech. Tihle lidé (většinou ve věku 45+) mají veškeré informace o dění z televize, neumějí anglicky a neznají ani žádný jiný cizí jazyk. Nikdy nebyli v zahraničí a ani nevědí, jak lidé třeba v Evropě žijí. Věři jen televizi a nepoužívají internet. Myslíme, že tahle skupina lidí ztratila svoji schopnost kriticky uvažovat a analyzovat situace z vícero úhlů pohledu. Ale z toho, co vidím kolem sebe, tak mnohem víc lidí je proti válce, ale pořád mezi sebou máme lidi, kteří jsou slepí.

Denis Yuzefovich v bektelu (foto: Ilja Kelaver)

 

Rusko má profesionální armádu nebo musí do případných bojů nastupovat i civilisti?

Rusko má profesionální armádu, ale pokud se stane, že je válka na ruském území, musí jít všichni.

 

Vládne v zemi nějaký druh propagandy, která by útoky ospravedlňovala?

Když si pustíte ruské zpravodajské kanály, Rusko je správné, ukrajinská armáda je ta zlá. Když si pustíme ukrajinské, je to přesně naopak. Je zapotřebí si ověřovat fakta a nevěřit médiím, protože jedna věc může být od různých stran předkládána odlišně.

 

A co ruská vláda? Ta tohle všechno schvaluje nebo má prostě Putin největší slovo?

Myslím, že naše vláda se dělí na dva tábory. První válčit chce (nebo se bojí Putinovi říct "ne") a druhá válčit nechce. A samozřejmě, Putin má to největší slovo. 

 

50/50 ze sedmi v centru Petrohradu

 

Jak velká je skejtová scéna v největší zemi na světě? Je nějak propojena?

Když se budeme bavit o klíčových skejtrech, tak ti jsou známí po celé zemi a samozřejmě se o každý region stará tamní lokální komunita. Všechny skejtové tour se konají v evropské části Ruska nebo ve velkých městech na jihu. Je ale super, když můžou profíci letět na dálný východ Ruska, kam jsou pozváni lokálním brandem nebo skateshopem na závody, to se ale neděje moc často. Třeba Footwork Skateboards (východní značka) tahá ridery z Moskvy do Vladivostoku, aby si mohli tamní skejtři zajezdit společně se známými tvářemi, což je super. 

 

Existuje v Rusku nějaká skejtová asociace, která se stará o závody, stavění skateparků apod?

Máme skateboardovou federaci, která uspořádala několik závodů, ale neslyšel jsem, že by se nějakým způsobem starali o budování skateparků.

 

Sasha Tushev - shifty flip (foto: Sasha Kotov)

 

V naší malý zemi máme několik firem, které se zabývají stavěním skateparků. Kolik jich je třeba u vás a jaký typy parků se staví? Moderní betonový parky nebo ještě nějaký oldschooly?

Máme tady několik firem, které se tím zabývají, ale jen dvě jsou větší a staví nejvíc, FK-Ramps a XSA Ramps. Naštěstí staví kvalitní skateparky, protože v nich pracují sami skejtři a jedině ti dobře rozumí tomu, co dělají a vědí, jak má správný skatepark vypadat. A je super, když je poptá lokální úřad a najme si tyhle firmy na stavbu parku. Dělají to dobře, ale není to vůbec levný.  Ale, občas se stane, že lokální úřad najme firmu, která podá nejnižší nabídku a ta nakonec vytvoří hnusnej a nebezpečnej park. Hlavní problém je, že tyhle firmy parky nikdy nestavěly a jejich zaměstnanci nikdy neskejtovali. Jak potom můžou postavit něco rozumnýho, když sami ničemu nerozumí? Další věcí je, že se dostaví park a otevřou ho třeba v listopadu a ne na jaře. Takže přes zimu se poničí všechny dřevěný části a na jaře je skatepark nejezditelný. Dobrou zprávou je, že lidi začali konečně zjišťovat, který firmy za to stojí a které spolupracují se skate komunitou na budoucí podobě podobě parku a nestaví je dle svých uvážení. Každopádně situace s parky je lepší a lepší a každý nový skatepark je pro náš skateboarding super.

 

Máme rčení o zimě, že je počasí jako v ruským filmu. Je u vás hodně indoor skateparků, kde se můžou skejtři schovat před zimou?

Jsou tady samozřejmě taky (v Petrohradu), ale pouze jeden byl postaven městem Petrohrad. Ostatní jsou soukromé. Když je trochu tepleji, skejtři jezdí venku. Máme u nás pod mostem venkovní plazu, takže můžeme jezdit i za deště.

 

A jak to vypadá se streetem? Všudypřítomný sochy a pomníky z mramoru... Jsou s tím lidi v pohodě nebo nemají rádi skejtry na ulici? To samý platí pro policii, jsou se streetem v pohodě nebo po vás jdou?

Dneska je to tak, že vidět skejtry v ulicích není už něco novýho a neobvyklýho, ale deset let zpět to bylo pro starší lidi něco hroznýho, teď už je to v pohodě. Jak říkáš, máme tu spousty mramorových soch a pomníků, ale policie nás nenechá na nich skejtovat. Samozřejmě, dokud nepřijedou, můžeš jezdit. Pokud skejtujeme na místech, kde se normálně pohybují lidi a něco se neničí, nedělá se bordel, nepije se alkohol, tak je všechno v pohodě a můžeš skejtovat jak chceš a nikdo se nestará. Ale na rovinu, ne všichni skejtři jsou čistotný a zdvořilý... Co se polici týče, dá se s nimi mluvit a pokud srovnám situaci před deseti lety, je to obrovský rozdíl. Občas je teda lidi zavolají, ale to jen proto, když je bordel a skejtuje se v noci blízko baráků. Nikdy jsem však neslyšel, že by po skejtrech šli jen čistě kvůli ježdění.  Někdy přijdou a požádají partu, ať se posune někam jinam, že tady to teď nění vhodný. Mám jednu story z Novorossiysku. Jeden malej kluk jezdil na takovým monumentu s několika schodama ze žuly a pěknou mramorovou manuálovou zónou. Nedělal žádný grindy, jen skákal a dělal manuály. Okolo šla nějaký ženská a začala na něj křičet, co si to dovoluje ničit tenhle pomník, jestli vůbec ví, kdo to byl a on jen v klidu odpověděl, že ho zná, že to byl jeho děda.

 

Vymrzlá Banihana pod mostem v petrohradské plaze

 

Když by jsi měl srovnat skateboarding v Rusku předtím a dnes?

Klíčoví ruský skejtři byly podpoporování evropskými a americkými brandy. Teď už tomu tak není, protože v důsledků sankcí tyhle společnosti ruský trh opustily. Teď to je jen na nás a rideři jsou podporováni pouze ruskými brandy a skateshopy. Při srovnání s Eurem a Dolarem je Rubl dole. Ceny za skejtový vybavení tady byly vždycky vysoké, ale teď jejich cena den za dnem neustále roste. Jak je to přesně teď, težko říct. Sníh je ještě pořád v ulicích a teploty kousek nad nulou, takže skejtři se teprve pomalu dostávájí ven na street. Samozřejmě, situace bude horší, než byla dřív. Zeptej se mě na tuhle otázku v půlce léta a povím ti víc. 

Evropská scéna je na tom určitě mnohem líp, než ta ruská a to hlavně z důvodu, že u vás se začalo se skateboardingem dřív. Tady je to třeba pět až deset let, co se skateboarding stává v očích lidí normální aktivitou. Pomalu rostou skateparky a rideři se uplatňují ve firmách, které je staví. Doufám, že jednoho dne budeme mít i nějakýho ruskýho zástupce třeba na X-Games.

 

Kdy tohle všechno skončí?

Doufám, že hned teď.