Se Zdendou Rybárem o Skate Jamu ve Vrbně a nejen o něm

Vydáno: 10.07.2018
Vrbno pod Pradědem. Vždycky byla se skejtem spojená a z dob minulých si lze pamatovat Rektoříky a aktuálně je to hlavě Zdenda Rybár. Zdenda je přes léta na skejtu, přes zimu po pás ve sněhu a jako bonus vznikla ve Vrbně krytá mini. Zdenda je prostě dobrej.

 

Zdena Rybár ve svým živlu. . . Zdena Rybár ve svým živlu. . .


 

Ahoj Zdendo, jak je na startu léta ve Vrbně? Zimu jste přečkali v pohodě předpokládám.

Ahoj, start léta probíhá skvěle v rámci skvělého počasí, které přeje skateboardingu. Zima byla v Jeseníkách moc příjemná - dost prašanu na skvělé oblouky bylo pár dnů taky. Neproběhlo žádné zranění, takže největší pohoda.

 

K tvé domovině se ještě dostaneme ale teď zkus svými slovy představit nadcházející akci, na co můžou lidi těšit a co je čeká?

Jako každý rok organizuju společně s klukama z Picnic skateshopu Skate Jam, který se bude konat 14. července ve Vrbně pod Pradědem. Chystáme samozřejmě skvělé občerstvení a celkově příjemný víkend plný skateboardingu. V průběhu zimy se nám navíc podařilo postavit krytou minirampu, takže pokud by nám počasí nepřálo, tak můžeme celý závod přesunout do haly. Zde je taky naplánovaná AFTERPARTY včetně funky koncertu Jindry Holubce s názvem AMIGOS FUNK by JINDRA HOLUBEC. Celou halu průběžně s místní partou kámošů zvelebujeme a začíná se nám to naše zázemí pěkně rýsovat. Do podzimu bychom chtěli společně s Jezusem dokončit streetovou část. Mám z toho velkou radost, protože je nejvíc super mít možnost zajezdit na skejtu každý den.

 

Hala vypadá super! Respekt a troche závist! Vrbno dále čeká i Sur Camp, opět se silnou podporou Horsefeathers. Co že se klukům z Plzně ve Vrbně tak líbí?

Celý camp organizuje Tomáš Koudela a já jsem letos v roli pozorovatele. Jsem rád že se kluci rozhodli udělat camp u nás a přilákat začínající trochu do přírody. Navíc místní děti uvidí, že skateboarding není jen pro dospělé. Celý team Horsefeathers je hodně příjemná parta a z jejich návštěv mám radost. Sledovat lidi, kteří zabíjí na snowboardu a zároveň na skejtu je TOP. Velký respekt pro celou partu a přeju jim hodně úspěchů nejen v oblasti byznysu. Kluky sem láká zřejmě super prostředí a čerstvý vzduch.

 

Zdena Rybár ve svým živlu. . . Zdena Rybár opět ve svým živlu. . .


 

Držím palce ke škole skejtu, díval jsem se že jsi to spustil s podporou Vašnosty z Picnicu. Jak se aktuálně vyvíjí a jak to jde mladejm zabijákům?

Vašnosta nás podporuje hrozně moc. Tím nemyslím jen slevy na skejty, ale celkovým přístupem. Je super mít kolem sebe lidi, kteří se neženou jen za balíkem peněz a záleží jim čistě na skateboardingu. Prostě když si voláme a něco vymýšlíme, tak není NIC problém. Mladí tady u nás prozatím ježdění moc nechápou a snaží se jezdit pořád na takové té divné věci s řídítkama, což se doufám brzy změní. Jeden ale vyčnívá z davu, je mladej, nadšenej , jmenuje se Zdenda a je mu asi 11let :-)

 

Těším se na sponsor me video! Jedna zimní, co je nejlepšího na freeridech na Pradědu? A máš tam svojí oblíbenou trasu nebo je všechno top?

Letos jsem se konečně dokopal ke splitboardingu a mohl jsem prošlapat doposud neobjevené kopce a žlaby. Vnímám to jako obrovský posun v oblasti freeridu a chápání přírody. Hrozně moc jsem toho našlapal s Jarou Sijkou, který mě v začátcích dost naučil. Poděkování patří taky firmě GARA Splitboards, která nás podporuje. Je super šlápnout si místa, kde nepotkáš lidi a máš to tam jen sám pro sebe. Svojí lajnu stokrát projetou a vždy něčím jinou jsem letos projel jen párkrát, protože můžu díky splitu šlapat i kopce, ze kterých byla špatná dostupnost zpět. Tímto taky zdravím všechny snowboardery a lidi z Pradědu, díky kterým se tam cítím jako doma.

 

Nechybí ti někdy větší město? Nebo je něco co chybí ve Vrbně?

Já jsem k velkým městům nějak nepřirostl a zřejmě už nikdy nepřirostu. Na velkých městech se mi vůbec nelíbí celkový spěch a honba za majetkem. Ale možná je to jen v mojí hlavě. Ve finále může být člověk šťastný na jakémkoli místě. Ve Vrbně chybí určitě hodně věcí, které se třeba časem zlepší.

 

Co tě tak sleduju, tak příroda ti není rozhodně cizí a dost ti na ní záleží. Co myslíš že je aktuálně největším problém ve vztahu člověka s přírodou?

Příroda je pro mě hrozně důležitá nejen díky ježdění na snowboardu a splitu. Chodíme do lesů kolem celkem často a příroda nás v dnešní uspěchané době uklidňuje, nabíjí a dodává pohodu. Jako největší problém člověka a přírody vnímám to, že lidi nechápou, jak moc spotřebním životem žijeme a zasypáváme planetu plastem. Dost mě tady v tom přemýšlení posunula zkušenost z přírody, když jsem si musel s kamarádem najít uschlý strom, pokácet ho, nařezat, nasekat a následně zatopit. Díky teplu jsme mohli uschnout po dlouhém výšlapu po pás v mokrém sněhu. Teprve po téhle dřině jsme měli možnost ohřát čaj a nějaké jídlo.

Závěrem díky všem, kteří za námi do Vrbna přijedou a zajezdí.